O ile piłka nożna, siatkówka czy sporty zimowe w Polsce są coraz bardziej popularne, o tyle nadal nie ma w naszym kraju mody na uprawianie takiego sportu drużynowego, jak rugby. Nie oznacza to jednocześnie, że ta dyscyplina sportowa w Polsce nie jest w ogóle uprawiana. Organizowane są nawet krajowe rozgrywki w rugby. Od kiedy uprawia się ten sport nad Wisłą?
Na czym polega gra w rugby?
Gra w rugby pochodzi ze Szkocji. Z języka angielskiego ta dyscyplina sportowa określana jest mianem „rugby football”. Rugby oznacza grupę sportów drużynowych, mających różną historię pochodzenia. Najczęściej jednak, jeśli chodzi o rugby w Polsce, uprawiane jest rugby union – jest to gra zespołowa, w której uczestniczą dwie drużyny liczące po 15 osób. Mecz w rugby polega na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, zaś punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika, za celny strzał na bramkę czy przerzucenie piłki nad bramką.
Rozgrywki rugby są najbardziej powszechne na Wyspach Brytyjskich. W Polsce są one niszową dziedziną sportową, choć nie brakuje entuzjastów rugby, obstawiających wyniki meczów ligowych na takich stronach jak totolotek.pl.
Rugby w Polsce
Popularyzacja rugby w Polsce rozpoczęła się po zakończeniu I wojny światowej, kiedy z misją wojskową z Francji, wraz z repatriantami dotarli do naszego kraju sympatycy tej gry. Głównym inicjatorem rozgrywek rugby w Polsce był Francuz, Louis Amblart. To on w 1921 roku założył pierwszy klubu rugby w Warszawie – „Orzeł Biały”. Pierwszy mecz z udziałem publiczności w rugby oficjalnie został rozegrany 9 lipca 1922 roku na boisku LKS „Pogoń” Lwów. Co ciekawe, w meczu brał udział tylko „Orzeł Biały”, którego zawodników podzielono na dwie drużyny. Kolejna drużyna rugby powstała dopiero w 1923 roku przy Szkole Podchorążych Piechoty. Do 1929 roku w Polsce działały dodatkowo drużyny Oficerskiej Szkoły Sanitarnej, Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, KS Rozwoju, Szkoły Ursynów, Klubu w Płocku, AZS, Varsovii czy Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Klubu w Murckach na Śląsku.
Na arenie międzynarodowej polscy rugbiści zadebiutowali w 1924 roku w Bukareszcie. Drużyna „Orła Białego” przegrała z zespołem „Probables” w Rumunii. Później po 1929 roku rugby w Polsce w praktyce przestało istnieć. Dopiero w 1955 roku poprzez zarządzenie numer 121 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej ponownie zaczęto grać w rugby, jako w oficjalną dyscyplinę sportową. Oficjalny, pierwszy mecz po II wojnie światowej rozegrano na stadionie Legii Warszawy 15 września 1956 roku.