Znajomość podstaw anatomii, chemii i biologii pozwala głębiej zrozumieć procesy zachodzące w organizmie człowieka. Najnowsze odkrycia świata nauki – odnoszące się do biochemii ciała – mogą też pomagać maksymalizować efekty aktywności fizycznej. Ważne, by wszystkie podejmowane w tym kierunku działania, w tym suplementacje, miały swoje biologiczne uzasadnienie, a przede wszystkim były bezpieczne. Jedną z godnych polecenia substancji, której zażywanie może przyczynić się do wzrostu wydolności, jest glutamina. To niezbędny człowiekowi budulec białek, aktywizator metabolizmu azotu, uczestnik syntezy aminokwasów. Fakt, że jest substancją pochodzenia organicznego, która naturalnie występuję w ciele człowieka, przyczynia się do wysokiej efektywności, gdy jest przyjmowana doustnie.
Efekty regularnego stosowanie glutaminy
Osoby, które regularnie zażywają preparaty glutaminowe, mogą liczyć na poprawę kondycji fizycznej, wzrost wytrzymałości i siły. Efekty nie przychodzą szybko i nie są “spektakularne”, bo bezpieczne suplementy działają bardziej długofalowo i stopniowo niż natychmiastowo. Niemniej jednak większe stężenie glutaminy w organizmie to krótszy czas regeneracji tkanki mięśniowej, pobudzenie do odbudowy uszkodzonych mięśni, lepsze samopoczucie podczas ćwiczeń. Ponadto glutamina wspiera układ odpornościowy. Stosujący ją sportowcy są mniej narażeniu na infekcje czy osłabienie. Nie można zapomnieć też o ważnej roli tej substancji dla kondycji psychicznej człowieka. Regulując przemiany biochemiczne, zmniejsza na przykład łaknienie na słodycze czy alkohol. Może stanowić więc wsparcie w kuracjach odchudzających czy odtruwających. Szczególnie poleca się ją osobom ćwiczącym kilka razy w tygodniu. Nie tylko pozwala na zwiększenie intensywności treningu, ale i wzmacnia serce oraz układ krwionośny.
Zalecenia i przeciwwskazania
Jeżeli chcesz bezpiecznie poprawić wyniki i zadbać o ogólną wydolność organizmu, glutamina jest bardzo dobrym i łatwo dostępnym rozwiązaniem. Osoby cierpiące na schorzenia nerek oraz diabetycy przed przyjęciem preparatu powinni skonsultować się z lekarzem. Te dolegliwości niekoniecznie wykluczają z glutaminowej kuracji, ale mogą być przesłanką do zmniejszenia dawek. Na widoczne efekty trzeba czekać od dwóch do pięciu tygodni, jednak poprawa samopoczucia i odzyskanie równowagi odczuwalne są już w pierwszych dniach suplementacji.